W Szkole Podstawowej nr 11 rozpoczęła się wizyta partnerska w ramach projektu Erasmus+ „Peaceful Schools with Anger-free classess”. Na pięciodniowych warsztatach przebywać będzie delegacji gości z Turcji i Łotwy – szkół partnerskich projektu.
Szkoła Podstawowa nr 11 we wrześniu 2020 roku przystąpiła do realizacji projektu „Peaceful Schools with Anger-freeclasses” w ramach Erasmus+ Akcji 2 – Partnerstwa Współpracy Szkół. Wraz ze starachowicką placówką do projektu dołączyły szkoły z Turcji, Włoch, Rumunii i Łotwy.
Przez pierwszy rok trwania projektu był on realizowany wyłącznie zdalnie. W tym czasie odbywały się spotkania online w gronie koordynatorów. Pomimo pandemii covid-19 udało się zrealizować jednak część zadań.
- Wśród uczniów należących do Erasmus Club przeprowadziliśmy ankietę „Jak dobry jesteś w radzeniu sobie z gniewem. Przeprowadziliśmy również głosowania na logo naszego projektu poprzez głosowanie online. Zwyciężyło logo zaprojektowane przez szkołę w Turcji. W ramach projektu uczniowie podejmowali również inne ciekawe inicjatywy jak np. wymianę życzeń świątecznych i noworocznych poprzez projektowanie kartek elektronicznych. Nasi uczniowie wykonali również plakaty promujące walkę ze złością i gniewem – informują nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 zaangażowani w projekt.
Zaczęło się w Turcji
W ramach projektu została również stworzona strona internetowa z prezentacją wszystkich szkół partnerskich i publikacją informacji dotyczących podejmowanych działań.
- Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od przygotowań do pierwszej wizyty partnerskiej. Spotkanie odbyło się w listopadzie w tureckim Kocaeli. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów dostarczyło nam to spotkanie wielu niezapomnianych wrażeń – przypominają osoby zaangażowane w projekt.
Głównym koordynatorem tego projektu z ramienia naszej szkoły jest Pani Małgorzata Majchrzyk, nauczyciel języka angielskiego w SP nr 11. Ważną rolę w prawidłowej realizacji projektu pełni Pani Agnieszka Jasztal-Rdzanek. Pieczę nad zadaniami w SP nr 11 sprawuje dyrektor szkoły Krzysztof Rokita oraz jego zastępca Agnieszka Pachocka. W projekt zaangażowani są praktycznie wszyscy. Nauczyciele, dyrekcja i społeczność uczniowska.
Ważną rolę w tym projekcie pełni klasa 7 dw – dwujęzyczna klasa, której wychowawcą jest Pan Artur Turaj doskonale radzi sobie ze zleconymi zadaniami.
Uczniowie tej klasy przygotowali między innymi scenki, w których figurki Lego doświadczają złości i starają się ją pokonać. Scenki zaprezentowane zostały w postaci krótkich animacji.
Warsztaty w Starachowicach
Po wizycie w Turcji przyszedł czas na organizację spotkania w Starachowicach. W poniedziałek (21 marca) w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 rozpoczęła się wizyta partnerska z udziałem delegacji z Turcji oraz Łotwy. Z udziału starachowickiej szkoły w tym projekcie radości nie kryje Marcin Gołębiowski, zastępca Prezydenta Miasta Starachowice.
- Tego typu projekty to doświadczenie, ale i katalog dobrych praktyk, które mogą być przenoszone do innych placówek edukacyjnych zarówno funkcjonujących w Gminie Starachowice jak i całej Polsce. Program Erasmus daje właśnie takie możliwości i jest mi niezmiernie miło, że starachowickie placówki edukacyjne, w szczególności SP nr 11 podejmują tego typu wyzwania. Bo niewątpliwie są to wyzwania, zarówno pod względem organizacyjnym jak i później współpracy z partnerami zagranicznymi. Kolejnym krokiem jest już tylko satysfakcja z możliwości chwalenia się z tych sukcesów – uważa Marcin Gołębiowski.
Kilkudniowa wizyta rozpoczęła się od oficjalnej inauguracji warsztatów, w której nie zabrakło występów artystycznych uczniów starachowickiej szkoły. Była okazja do prezentacji hymnu szkoły w wykonaniu chóru szkolnego, a także znakomitego wykonania „Ody do Radości” i odtańczenia tradycyjnego poloneza. Część artystyczną spotkania przygotowali uczniowie „jedenastki” pod koordynacją Moniki Nagłowskiej i Katarzyny Wojciechowskiej.
-Nadrzędnym celem tego projektu jest wymiana dobrych praktyk między partnerami, podniesienie kompetencji kadry, a także kwestie walki z gniewem wśród uczniów. Nabycie przez uczniów umiejętności znajdowania właściwych rozwiązań w sytuacji gdy pierwszą reakcją jest gniew i złość. Długofalowe działanie programu pozwoli uczniom kontrolować emocje w życiu pozaszkolnym i przyniesie pozytywny wpływ na ich dorosłe życie – powiedział podczas spotkania dyrektor szkoły Krzysztof Rokita.
- Bardzo mi miło powitać Państwa na dzisiejszym spotkaniu. Chciałbym jednocześnie wyrazić swoje podziękowania i zachwyt zarówno dla dyrekcji szkoły jak i nauczycieli za ogromne zaangażowanie w ten projekt. Życzę Państwu udanych warsztatów i słonecznego pobytu w naszym mieście – dodał Zastępca Prezydenta Miasta.
https://pm14.starachowice.eu/dla-mieszkanca/kultura/32-starachowice-um/7582-europejski-projekt-walki-ze-zloscia#sigProId37f0133fae