Otoczenie zbiornika Lubianka przejdzie prawdziwą metamorfozę, jednak jak podkreśla Prezydent Marek Materek wyjątkowy charakter tego miejsca zostanie utrzymany. Koszt prac, które właśnie ruszyły to blisko 19 mln zł, Gmina pokrywa 5 proc tej kwoty, resztę stanowią fundusze unijne i rządowe.
- Rozpoczęto prace przy zagospodarowaniu otoczenia zbiornika Lubianka. Przez najbliższe dwa lata prowadzić je będzie, wyłoniony w przetargu Zakład Remontowo - Budowlany pana Wojtczaka. teren został ogrodzony i trwają prace ziemne – informuje Prezydent Miasta Marek Materek- Mam nadzieję, że zbiornik Lubianka po zakończeniu tej inwestycji będzie miejscem chętnie odwiedzanym przez starachowiczan i nie tylko. Otoczenie Lubianki się zmieni, ale zachowany zostanie charakter tego miejsca związany z otaczającymi zbiornik lasami. Koszt prac to blisko 19 mln zł, większość tych funduszy to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ, do którego dodaliśmy środki otrzymane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dzięki czemu Gmina Starachowice z własnego budżetu pokryje tylko 5 procent inwestycji. Kolejne postępowanie dotyczące Lubianki zorganizujemy w I kwartale 2021 r, i będzie ono dotyczyło oczyszczenia dna zbiornika, które zostanie wykonanie jeszcze w tym roku.
Główny zakres zamówienia obejmuje budowę następujących obiektów budowlanych:
- budynku wypożyczalni sprzętu wodnego,
- budynku sanitarnego, dwupoziomowego pomostu,
- jednopoziomowego pomostu z wiatą magazynową,
- dwóch pomostów z altanami,
- rampy do wodowania sprzętu wodnego,
- dwóch kładek pieszo-rowerowych,
- dwóch wież ratowniczych,
- czterech altan grillowych,
- wiaty przystankowej,
- altany śmietnikowej,
- promenady z placem widokowym,
- parkingu,
- dróg wewnętrznych,
- dwóch boisk do siatkówki i boiska wielofunkcyjnego,
- placu zabaw,
- siłowni plenerowej,
- ścieżki pieszo-rowerowej oraz ścieżki zdrowia,
- murów oporowych,
- schodów terenowych,
- oświetlenia terenu oraz przebudowę drogi wewnętrznej,
- montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, siedziska, stojaki na rowery),
- rozbiórkę istniejących obiektów: budynku wypożyczalni sprzętu wodnego, parkingu, budynku sanitarnego, pomostów.
Zbiornik zostanie pogłębiony, a cały teren dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dojścia i dojazdy będą umożliwiały poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie nawierzchnie będą w newralgicznych miejscach uzupełnione płytami z wypukłymi oznaczeniami dla osób niewidomych.
Budynek wypożyczalni sprzętu wodnego dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych bezpośrednio z promenady oraz ze ścieżki pieszo – rowerowej z której zejście na promenadę zlokalizowane jest przy placu zabaw dla dzieci starszych. Główne wejście do budynku, zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z tego obiektu. Budynek sanitarny D dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych bezpośrednio z promenady oraz ze ścieżki pieszo – rowerowej z której zejście na promenadę zlokalizowane jest przy placu zabaw dla dzieci starszych.
W projektowanym budynku zlokalizowano toaletę dostosowaną do osób niepełnosprawnych. Wejścia oraz szerokości przejść w budynku, zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z tego obiektu.