Bezpłatna komunikacja publiczna, dostęp do ścieżek rowerowych i podejmowanie działań na rzecz rozwoju mobilności w mieście to najlepsze sposoby na uzyskanie statusu "miasta szczęśliwego" przez Starachowice. Z każdym miesiącem rośnie kilometraż starachowickich ścieżek rowerowych. Rośnie również popularność korzystania z bezpłatnej komunikacji publicznej.
Starachowice to miasto, które szczególnie upodobało sobie porównywanie do miast Beneluxu (Belgia, Holandia, Luksemburg). Przy okazji organizacji w naszym mieście imprezy kolarskiej „Starachowicka Strzała” dyrektor wyścigu Grzegorz Wajs używa kwiecistych porównań naszych tras rowerowych do tras słynnych belgijskich klasyków kolarskich.
Klimat belgijsko-holenderski chcielibyśmy jeszcze osiągnąć w inny sposób. Amsterdam, Utrecht czy Antwerpia są w czołówce słynnych rankingów uwzględniających miasta przyjazne rowerzystom. W wielu zestawieniach miasta te uznawane są jako te najszczęśliwsze dla mieszkańców, czyli idealne do życia. Powodem takiego nazewnictwa jest wysoki procent popularności zbiorowej komunikacji publicznej i transportu rowerowego. Starachowice też chcą być uznawane jako „miasto szczęśliwe”. Realizowane przez Gminę Starachowice projekty popierają tę odważne zapędy.
- Miasta, które stawiają na rower i komunikację publiczną uznawane są przez ich mieszkańców za miasta najszczęśliwsze do życia. Chcemy, aby poczucie zadowolenia starachowiczan był to jak najwyższe. Dlatego właśnie chcemy iść drogą tych miast. Wszystkie projekty związane z miejską mobilnością, komunikacją publiczną czy ścieżkami rowerowymi służą właśnie osiągnięciu tego stanu. Wierzę, że nam się to uda – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas wtorkowej konferencji podsumowującej kolejnej dni bezpłatnej komunikacji publicznej.
Spotkanie było okazją do prezentacji również innych działań wspierających rozwój mobilności w naszym mieście. Projekt dotyczący komunikacji publicznej zawierał w sobie również działania związane z przebudową i modernizacją ulic Konstytucji 3-go Maja czy fragmentu ulicy Partyzantów.
Coraz więcej ścieżek rowerowych
- Podobnie było również w przypadku ulicy Parkowej oraz Kilińskiego. W tamtych miejscach powstał kontrapas rowerowy. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej skomunikować ruch rowerzystów. Po drugie to zadanie realizowaliśmy po to, aby przy okazji uzyskać finansowe wsparcie na remont ulicy. Wszystkie nasze zadania służące poprawie komunikacji i bezpieczeństwa są spójne i wpływają na rozwój miasta – podkreśla prezydent.
Realizacja projektu budowy ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta wydaje się być jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez gminę.
- Kończymy prace związane z przebudową ulicy 1-go Maja, gdzie powstaje ciąg rowerowy oraz te związane z przebudową ulicy Kopalnianej. Tam również powstaje ścieżka rowerowa. Ale to nie koniec naszych działań. Już zmodernizowana została ścieżka wzdłuż ulicy Staszica, a już wkrótce ruszamy z kolejnymi inwestycjami rowerowymi. Ścieżki powstaną przy ulicy Piłsudskiego, Na Szlakowisku, Szkolnej, Radomskiej, od Batalionów Chłopskich do ulicy Szkolnej, Kaczyńskiej czy Bankowej. Staramy się, aby dzięki temu projektowi jak najwięcej uczniów będzie mogło bezpiecznie dojechać do swojej szkoły rowerem. Chcemy ten dojazd umożliwić również pracownikom starachowickich firm. Każdy z mieszkańców będzie mógł dokonać wyboru pomiędzy rowerem, a bezpłatną komunikacją publiczną – dodał prezydent Materek.
Według stanu na dziś Gmina Starachowice ma już wybudowanych 8 km ścieżek rowerowych. 7,5 km ścieżek powstało do końca 2021 roku. W tym roku dołożyliśmy kolejne 0,5 km.Dodatkowo w budowie mamy obecnie 5,4 km ścieżek. Na tę liczbę składają się 4 km ścieżek na terenie miasta oraz ciąg pieszo-rowerowy długości 1,4 km na Pasterniku. Dodatkowo powstało już około 400 metrów tzw. kontrapasów rowerowych (Parkowa, Kilińskiego)