BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

„Żywa lekcja historii”

Obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz tajnego harcerstwa - „Szarych Szeregów” odbyły się w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Władze miasta podczas uroczystości reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Jerzy Miśkiewicz.


Rocznicowe obchody rozpoczęto „żywą lekcją historii” z udziałem żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wspomnień uczestników wojennych wydarzeń. Na zakończenie lekcji wdzięczni przekazali zaproszonym gościom własnoręcznie przygotowane upominki. Uroczysty apel połączony z przemówieniami zaproszonych gości oraz występem artystycznym uczniów odbył się na placu przed szkołą.

 

sp 10 c


Następnie zaproszeni goście wraz z uczniami udali się pod znajdujący się w sąsiedztwie szkoły pomnik Harcerek i Harcerzy walczących o wolną Polskę, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do Wąchocka gdzie przy pamiątkowych tablicach na terenie Opactwa Cystersów również zapalono znicze. Dalsza część obchodów odbyła się przy tabliczce Świętego Jacka tam odprawiona została Msza Święta polowa, po której wysłuchano wystąpień okolicznościowych i zapalono znicze pod tablicą pamięci.
Organizatorami obchodów byli Honorowy Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości na czele ze Starostą Starachowickim Danutą Krępą oraz Prezydentem Miasta Markiem Materkiem, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Koła w Starachowicach, Wąchocku i Skarżysku – Kamiennej oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów.

sp 10 b

 27 września 1939 roku członkowie Naczelnej Rady Harcerskiej powołali w Warszawie konspiracyjną organizację harcerzy czyli Szare Szeregi. W tym samym czasie powstała również Służba Zwycięstwu Polski, tajna organizacja, która stała się zaczątkiem Polskiego Państwa Podziemnego. 79 lat później w naszej szkole te wydarzenia obchodziliśmy bardzo uroczyście. Zaczęliśmy o godzinie 8.30 . W przygotowanych salach odbyły się lekcje historii z udziałem bohaterów wydarzeń sprzed dziesięcioleci. Z naszą młodzieżą spotkali się Zbigniew Lewiński, syn Zygmunta - pierwszego komendanta Szarych Szeregów w Starachowicach, Henryka Zielińska ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, porucznik Józef Maciąg, były żołnierz AK, Mieczysław Wasilewski, brat Władysława "Oseta" Wasilewskiego, jednego z najmłodszych dowódców w zgrupowaniu "Ponurego". Anna Skibińska i Irena Tuchowska przybliżyły młodym słuchaczom sylwetkę druha Stefana Derlatki, legendarnego harcerza ze Starachowic, byłego żołnierza Armii Krajowej. Uczestnicy lekcji poznali kulisy różnych akcji przeprowadzanych przez żołnierzy AK, dowiedzieli się jak żyło się w Starachowicach w latach okupacji,od bezpośrednich świadków wydarzeń mogli otrzymać informacje jak w praktyce wyglądała realizacja hasła Szarych Szeregów – „Dziś/bieżąca walka/ Jutro /udział w powstaniu/ Pojutrze/praca w wolnej Polsce/”.

Blisko godzinne spotkanie wywarło na młodych słuchaczach niesamowite wrażenie, a podsumowała je pani dyrektor Renata Samela: To była ważna lekcja historii i patriotyzmu dla naszej młodzieży.

Kolejną częścią uroczystości był starannie przygotowany na dziedzińcu szkoły apel, z udziałem wszystkich uczniów i gości ze środowisk kombatanckich i harcerskich. Zakończyło go złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Szarych Szeregów przy Alei Armii Krajowej.
Ostatnia część obchodów miała miejsce w Wąchocku przy Panteonie Polskiego Państwa Podziemnego gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze oraz obok kapliczki Świętego Jacka w lesie na granicy Starachowic i Wąchocka/tzw Sina Woda/,gdzie odbyła się polowa msza święta w asyście pocztów sztandarowych, kombatantów i naszych harcerzy.

Author: Iwona Tamiołło
rzecznikprasowy@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Przedszkole Miejskie nr 14 im. Jana Brzechwy
ul. Graniczna 10
27-200 Starachowice
Telefon: 41 322 29 20
e-mail: info@pm14.pl

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept