BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

sala obrad

Kolejny Honorowy Obywatel Starachowic

Radni Rady Miejskiej podczas lutowych obrad przyjęli uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Starachowice Panu Wiesławowi Myśliwskiemu. Ten związany z naszym miastem twórca literacki, mistrz słowa i intelektualista cieszy się ogromnym szacunkiem nie tylko czytelników, także twórców - pisarzy i poetów oraz krytyków literackich i badaczy literatury.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, którą radni przyjęli jednogłośnie Wiesław Myśliwski urodził się w 1932 r. w Dwikozach, gdzie rodzice pisarza przenieśli się z Ćmielowa w końcu 1931 roku. Cztery lata później ojciec pisarza otrzymał posadę buchaltera w zakładach zbrojeniowych w Starachowicach. Zamieszkał z rodziną przy ul. Robotniczej, a później w przydzielonym mieszkaniu na starachowickiej Majówce. Wybuch II wojny światowej spowodował, że Marianna Myśliwska, matka pisarza wyjechała, ze Starachowic do rodzinnego domu w Dwikozach, ale już w roku 1941 wróciła z synem do Starachowic. Tutaj w 1941 roku, urodziła się siostra Wiesława Myśliwskiego, Grażyna. Przyszły pisarz rozpoczął edukację szkolną w prywatnej szkole w Starachowicach w 1938 roku.


W okresie wojny, od klasy drugiej do piątej przemiennie uczył się w Starachowicach i w Dwikozach. Naukę kontynuował w gimnazjum i liceum w Sandomierzu, które ukończył w roku 1951. Studia polonistyczne odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę magisterską na temat: „Psychologizm w literaturze dwudziestolecia międzywojennego" napisał pod kierunkiem znakomitego nauko wca pro f. Ireny Sławińskiej. W 1956 roku Myśliwski wraz z żoną Wacława zamieszkali w Warszawie. 
Związki Wiesława Myśliwskiego z naszym regionem daleko wykraczają poza oczywiste więzi rodzinne. Stale utrzymuje relacje ze środowiskiem naukowym, zwłaszcza polonistycznym, instytucjami kultury, troszcząc się o kondycje bibliotek i stan czytelnictwa. Jego utwory są przedmiotem interesowania twórców teatralnych ( w roku 2019 wystawiono w kieleckim Teatrze im. S. Żeromskiego „Widnokrąg").

Przyjazdy Wiesława Myśliwskiego do rodzinnych stron i spotkania autorskie zwykle mają charakter święta w środowisku jego czytelników. Ostatnie spotkanie w kieleckiej bibliotece regionalnej przy ul. ks. P. Ściegiennego zgromadziło ok. 400 osób. Pamiętamy wyjątkowy klimat spotkania w Starachowicach w październiku 2014 roku.
Wiesław Myśliwski jako twórca literacki, mistrz słowa i intelektualista cieszy się ogromnym szacunkiem nie tylko czytelników, także twórców - pisarzy i poetów oraz krytyków literackich i badaczy literatury.
Za twórczość literacką otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: dwukrotnie Nagrodę Literacką „Nike", Złote Berło Kultury Polskiej, Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty medal „Gloria Artis".
Jest doktorem honoris causa kilku uczelni. Za Traktat o łuskaniu fasoli otrzymał w 2011 roku we Francji „Grand Prix Litteraire de Saint- Emilion", a za Kamień na kamieniu wraz z tłumaczem powieści Billem Johnstonem - „The Best Translated Book Award" w USA.

Kolejne tematy, którymi starachowiccy radni zajmowali się podczas lutowej sesji dotyczyły polityki senioralnej. Sprawozdanie z działalności Starachowickiej Rady Seniorów przedstawił przewodniczący Rady Adam Buchelt. O polityce senioralnej oraz o działaniach socjalnych wspierających osoby niepełnosprawne, starsze, bezdomne i potrzebujące mówił zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Piotr Ambroszczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy - Grzegorz Małkus, prezes Starachowickiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus Starachowice” - Alicja Czarnecka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Wiesław Daszkowski, przedstawicielka Polskiego Czerwonego Krzyża Jolanta Korzeniowska, prezes Starachowickiego Klubu „Amazonek” Lucyna Młynek, prezes Fundacji „Nasze Zdrowie” Agnieszka Polak.

W dalszej części obrad radni przyjęli uchwały dotyczące:
- zmian budżetu Gminy Starachowice na 2020 rok,
-zmiany Uchwały Nr XV/2/2019 Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Starachowice na lata 2020-2035,
-w sprawie wykonywania przez Gminę Starachowice działalności dotyczącej usług telekomunikacyjnych,
-powołania Społecznej Rady Programowej Starachowickiego Centrum Kultury,
-w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego planowanego przebiegu linii kolejowej w ramach Kolejowych Liniowych Inwestycji Towarzyszących CPK.

Decyzją radnych zdjęto z porządku obrad projekt uchwały w sprawie wydzierżawienia na okres 20 lat, w drodze bezprzetargowej części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powyższy dokument wróci pod obrady podczas marcowych obrad.

Na zakończenie obrad radni zgłosili interpelacje, zapytania i wolne wnioski. Zgłoszone interpelacje wraz z odpowiedziami dostępne są na stronie; Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego.

Protokoły z obrad, oraz treści przyjętych uchwał dostępne są na stronie; Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego.

 

 

 

Author: Iwona Tamiołło
rzecznikprasowy@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Przedszkole Miejskie nr 14 im. Jana Brzechwy
ul. Graniczna 10
27-200 Starachowice
Telefon: 41 322 29 20
e-mail: info@pm14.pl

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept