Przyłącz się do akcji i pokaż Powstańcom Warszawskim, że pamiętasz! Rusza druga edycja kampanii BohaterON. Od 1 sierpnia każdy, kto zechce powiedzieć „dziękuję” uczestnikom walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając bezpłatną kartkę – tradycyjnie lub w wersji elektronicznej. Rusza kolejna edycja projektu BohaterON, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jak pokazała jego zeszłoroczna odsłona, ten prosty gest łączy pokolenia i sprawia, że bohaterowie tamtych dni są silni siłą pamięci Polaków. Do akcji przyłączyła się także Gmina Starachowice. Bezpłatne pocztówki można pobrać w Biurze Obsługi Mieszkańców na parterze Urzędu Miejskiego.
– Niemal sto tysięcy kartek wysłanych do Powstańców Warszawskich oraz 26 milionów osób, które dzięki akcji dowiedziały się więcej o bohaterach walk o stolicę, o ich osobistych historiach. Tyle udało nam się wspólnie osiągnąć rok temu, podczas pierwszej edycji kampanii – mówi Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON. – Wiemy, jak wielką radość sprawiliśmy Powstańcom w ubiegłym roku i wierzymy, że obecna edycja zaangażuje jeszcze więcej osób.
Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz budowanie mostu między pokoleniami – to najważniejsze cele projektu BohaterON – włącz historię! Akcja powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. W ten sposób ponownie są oni włączani do społecznej świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu: połączenie słów „bohater” i „ON”.
Kartki, listy lub laurki – zawsze od serca
Dzięki zaangażowaniu tysięcy nadawców pocztówek udało się w zeszłym roku sprawić nieoczekiwaną radość adresatom korespondencji. W tej edycji organizatorzy i partnerzy kampanii również liczą na szeroki społeczny odzew. Każdy, kto będzie chciał pokazać Powstańcom, że pamięta, może zrobić to tradycyjną drogą lub zupełnie bezpłatnie wysłać pocztówkę przez Internet.
– Byliśmy zaskoczeni tak ogromnym zaangażowaniem w naszą akcję Polaków z zagranicy. By ułatwić wysyłkę pocztówek z każdego miejsca w kraju i poza nim, w tegorocznej edycji kampanii umożliwiamy zupełnie bezpłatne przesłanie życzeń przez stronę www.bohateron.pl. Na kartce online można napisać maksymalnie 25 słów – tyle, ile używano w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione online pocztówki zostaną wydrukowane i wysłane w formie tradycyjnej do adresatów – tłumaczy Agnieszka Łesiuk.
Pomysł kampanii zrodził się kilka lat temu: w ramach prowadzonej w 2014 i 2015 roku akcji „Kartka dla Powstańca”
dzieci ze szkół przyszpitalnych własnoręcznie wykonywały biało-czerwone kartki, przekazywane później uczestnikom walk o stolicę. W jej wyniku wytworzył się piękny dialog międzypokoleniowy, a wiele z rozpoczętych korespondencji trwa do dziś. Również w tym roku dzieci ze szkół przyszpitalnych w całej Polsce wykonają własnoręcznie kartki dla Powstańców.
Udział w akcji może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Na wysłanie pocztówki ma czas od 1 sierpnia do 2 października – dnia, w którym przed 73 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie. To 63 dni Powstania Warszawskiego i 63 dni akcji BohaterON.
Bezpłatną papierową kartkę można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej oraz wybranych kolekturach LOTTO, w samolotach LOT na trasach średnio- i długodystansowych, w wybranych biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL oraz w check-inach LOT na Lotnisku Chopina w Warszawie. Będzie również dostępna w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w czarnym namiocie kampanii Rakoobrona na plaży Śródmieście w Gdyni w dniach 14-20 sierpnia. Mapa punktów dystrybucji kartek znajduje się na stronie internetowej: www.bohateron.pl.
Historia w nowym wydaniu
Pocztówkę w wersji elektronicznej można natomiast wysłać za darmo przez stronę internetową akcji: www.bohateron.pl. Już 1 sierpnia ruszy jej uaktualniona wersja, zawierająca zdjęcia i biogramy Powstańców. Dzięki witrynie zainteresowane akcją osoby będą mogły wybrać adresatów kartek, zapoznać się z ich historiami i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny. W kampanii BohaterON ważnym elementem jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o bohaterach Powstania, którzy wciąż są wśród nas. Równie istotną rolę odgrywa uświadamianie Polakom innej perspektywy tego patriotycznego wydarzenia: przybliżanie samych Powstańców, ich indywidualnych doświadczeń, marzeń i wspomnień.
Temu służy również ogólnopolski cykl seminariów dla nauczycieli oraz warsztatów edukacyjnych przeznaczonych dla szkół ponadpodstawowych. Organizatorzy – we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – przeprowadzą w każdym województwie seminarium dla nauczycieli, przybliżając pedagogom sposoby na przystępny i ciekawy sposób rozmawiania z młodzieżą o Powstaniu Warszawskim i Polskim Państwie Podziemnym. W ramach specjalnych zajęć uczniowie z 240 szkół będą mogli poznać historię w nowym wydaniu.
– Będą to nie tylko projekcje filmów, warsztaty czy wspólna gra w gry edukacyjne „Cenzura” lub „ZnajZnak”. Chcemy zaangażować nauczycieli i młodzież w opracowywanie własnych projektów związanych z akcją. Może to być zorganizowanie biegu, koncertu, specjalnego wydarzenia czy innych działań, do których włączą się zarówno uczniowie, jak i lokalna społeczność – mówi Agnieszka Łesiuk.
Komunikacja kampanii – podobnie jak w ubiegłym roku – została oparta na motywie popularnego serialu historycznego „Czas honoru”. Ambasadorami akcji zostali aktorzy grający główne role w tej produkcji: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski i Maciej Zakościelny.
Projekt BohaterON jest organizowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacją PZU, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki LOTTO, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Grupą Energa, Krajową Spółką Cukrową, Telewizją Polską, Polskim Radiem oraz portalem Onet.pl.
W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.
I edycja kampanii BohaterON – włącz historię! w liczbach:
97 359 kartek zostało wysłanych do Powstańców Warszawskich przez Polaków z kraju i zagranicy;
26,4 mln Polaków usłyszało o kampanii;
16 szkół ponadpodstawowych – po jednej z każdego województwa – uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych;
1014 uczniów wzięło udział w warsztatach edukacyjnych dla szkół ponadpodstawowych;
55 znanych osób wsparło akcję i w mediach społecznościowych, zachęcając Polaków do wysłania symbolicznych pocztówek, m.in. Adam Małysz, Martyna Wojciechowska, Adam Andrzej Ostrowski (O.S.T.R.), Tamara Gonzalez Perea (Macademian Girl) i Katarzyna Pakosińska.
Więcej informacji o kampanii oraz punkty dystrybucji kartek są dostępne na stronie: www.bohateron.pl