Mamy dobre wiadomości dla rodziców najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W Starachowicach powstanie żłobek samorządowy. Rekrutacja ma rozpocząć się w połowie przyszłego roku, a już wkrótce zostanie wyłoniony Wykonawca na przebudowę budynku Przedszkola Miejskiego nr 13 przy ulicy Leśnej. To właśnie tam powstanie żłobek publiczny.
- Ponad milion złotych otrzyma Gmina Starachowice na realizację programu „Maluch+”. To najważniejsze informacje dla naszego miasta z trzeciej tury naboru programowego. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie 32 miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w żłobku publicznym – zapowiada Prezydent Miasta Marek Materek.
Wsparcie dla Starachowic wyniosło dokładnie 1.147.584 złotych. Dotacja z Krajowego Planu Odbudowy umożliwi rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi w Starachowicach. To jednak nie koniec naszych starań o środki finansowe na ten cel.
- Zamierzamy ubiegać się o zwiększenie tej kwoty po planowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmianach programu Maluch +, dzięki czemu łączne dofinansowanie wyniesie ponad 1,8 mln złotych. Ponadto z Europejskiego Funduszu Społecznego (środki FERS) otrzymamy przez pierwsze trzy lata funkcjonowania żłobka kwotę 836 zł miesięcznie na każde miejsce – dodaje prezydent.
Żłobek powstanie na parterze Przedszkola Miejskiego nr 13 przy ul. Leśnej w Starachowicach. Budynek przedszkola czeka gruntowna przebudowa i adaptacja do nowej funkcji.
- Jesteśmy już po otwarciu ofert w postępowaniu i w najbliższych dniach nastąpi wybór wykonawcy dokumentacji kosztorysowo-projektowej na przebudowę tego budynku. Powstaną tu nowe funkcjonalne wnętrza, z meblami, wyposażeniem oraz wszelkimi pomocami do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych – podkreśla prezydent Starachowic.
- Rekrutację rozpoczniemy już w połowie przyszłego roku tak, aby od 1 września 2025 roku nowa placówka rozpoczęła działalność. Miejsca w żłobku przeznaczone będą w pierwszej kolejności dla dzieci rodziców pracujących, mieszkających i płacących podatki w Starachowicach.
W przypadku większej ilości chętnych pod uwagę będą brane m.in. takie kryteria jak posiadanie przez dziecko rodzeństwa już korzystające z usług żłobka lub przedszkola znajdującego się we wspólnym budynku, objęcie dziecka pieczą zastępczą, wielodzietność, wychowywanie przez pracującą samotną matkę lub ojca, orzeczenie o niepełnosprawności rodzica – opowiedziała podczas konferencji prasowej Marta Wożniak, dyrektor Centrum Usług Wspólnych.
Pobyt w żłobku będzie odpłatny.
- Przewidujemy, że czesne będzie konkurencyjne wobec placówek niepublicznych. Szacujemy, że będzie ono na poziomie 650-700 złotych miesięcznie. Musi ono pokryć koszty funkcjonowania miejsca dla dziecka – dodaje Marta Woźniak.
Zgodnie ze wstępnymi wytycznymi, przedszkole będzie trzyoddziałowe: oddział 3 latków (do 25 dzieci) – parter, oddział 4 latków ( do 25 dzieci) – I piętro oraz oddział 5 latków (do 25 dzieci ) – I piętro, zaś żłobek dwuoddziałowy: oddział 0-2-latków (do 20 dzieci) – parter i oddział 2-3 latków (do 20 dzieci) – parter.
W dodatkowy zakres adaptacji wchodzi budowa węzła sanitarnego dla jednej z nowych sal żłobkowych, powiększenie tarasu zewnętrznego, likwidacja barier architektonicznych przy wejściu oraz budowa pochylni dla osób z niepełnosprawnościami, łączącej taras zewnętrzny z terenem ogrodu.