Przestrzeń miejska Starachowic Dolnych cały czas się zmienia. Tuż przed przyszłorocznymi wakacjami mieszkańcy będą mogli skorzystać z atrakcji nowo zagospodarowanych terenów wokół zalewu Pasternik. Do końca sierpnia tego roku zakończy się przebudowa placu dworcowego połączona z budową parkingu dwupoziomowego. Jeśli do tego dołożymy jeszcze rozpoczęte prace związane z budową wiaduktu i kończące się prace związane z zagospodarowaniem grobli to otrzymujemy nową atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń, która będzie służyć nie tylko mieszkańcom naszego miasta.
Budujemy parking
- Powstający parking dwupoziomowy będzie bezpłatnym parkingiem dla wszystkich tych, którzy będą chcieli skorzystać z niego, aby zostawić swoje auto i ruszyć w dalszą podróż koleją lub skorzystać z licznych atrakcji oferowanych przez miasto. Wokół zbiornika Pasternik przygotowujemy bowiem tereny rekreacyjne, które będą służyć mieszkańcom i będą kolejną alternatywą dla rodzinnych spacerów. Zagospodarowany teren północnej linii brzegowej to nie jedyne rozwiązanie na spędzenie swojego wolnego czasu w tym miejscu. W pobliżu mamy przecież Park Kultury, Park Miejski czy chociażby Muzeum Przyrody i Techniki z dostępnymi wystawami stałymi czy atrakcjami paleontologicznymi oraz pamiątkami hutniczych korzeni Starachowic – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
„Przebudowa placu wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych” realizowana jest w ramach projektów dotyczących poprawy komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego. Projekty współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 3.4 Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej Osi III "Efektywna i zielona energia" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020”.
Wykonawcą tych robót jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „KARTEL” S.A., a termin zakończenia prac zgodnie z aneksem to 31 sierpnia 2023 roku. Inwestycja kosztuje łącznie około 14,5 miliona złotych. Koszt budowy parkingu wynosi ponad 5,5 mln złotych. Miasto na ten cel pozyskało fundusze zewnętrzne w wysokości około 95 procent wartości zadania.
- W ramach budowy nowoczesnego centrum komunikacyjnego poza parkingiem powstaje tu przestrzeń miejska dla autobusów zarówno komunikacji miejskiej jak i tej dalekobieżnej, a także miejsca postojowe dla taksówek, samochodów i busów. Budowa dwupoziomowego parkingu oraz nowoczesnego placu dworcowego jest ważnym uzupełnieniem rewitalizacji Starachowic Dolnych. Powstająca tam przestrzeń z pewnością będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem pośród starachowiczan, a budowane miejsca parkingowe zostaną dobrze wykorzystane – dodaje Prezydent.
W ramach zakresu prac zrealizowano prace związane z infrastrukturą podziemną, podbudową pod nawierzchnie oraz prace dodatkowe związane z przebudową kanału sanitarnego. W ramach prac realizowany był montaż instalacji elektrycznych związanych z oświetleniem obiektu. Zbudowano ponadto najazd ślimakowy na parking dla samochodów osobowych.
Oprócz parkingu dwupoziomowego powstają tu zadaszone perony autobusowe, drogi dojazdowe. Został również przebudowany odcinek ul. Nadrzecznej z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Sportową oraz przebudowano ul. Sportową wraz z korektą skrzyżowania z ul. Radomską. Wykonane zostaną także miejsca postojowe dla: samochodów osobowych, taxi oraz typu kiss&ride.
- Obecnie prowadzimy prace związane z wykonaniem warstwy ścieralnej nawierzchni. Zagospodarowujemy również teren inwestycji. Trwa humusowanie terenów zielonych z siewem traw i nasadzenie roślin, a także prace związane z wyposażeniem małej architektury. Przygotowujemy się również do oznakowania poziomego i pionowego ciągów jezdnych, pieszo jezdnych i ścieżki rowerowej – wskazuje Augustyn Tyma, kierownik budowy z firmy „KARTEL”.
Zmieniamy oblicze Pasternika
Na sukces metamorfozy tej części miasta wpłyną znacząco również prace związane z zagospodarowaniem północnej linii brzegowej zalewu Pasternik.
- Teren ten przez lata funkcjonował jako niezagospodarowana łąka i należał on do Polskich Kolei Państwowych. Miasto utrzymywało jednak tę przestrzeń wykonując chociażby koszenie traw. Udało nam się jednak unormować prawnie te kwestie. Teraz przyszedł więc czas na zagospodarowanie tego terenu i stworzenie kolejnego urokliwego miejsca w Starachowicach. Skatepark, ścieżka rowerowa, nasadzenie zieleni to elementy, które na pewno zadecydują o atrakcyjności północnej linii brzegowej Pasternika. A po zagospodarowaniu tego terenu przyjdzie czas na budowę kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Kamienną, która połączy tereny rekreacyjne z groblą – zapewnia prezydent.
Koszty całkowite tej inwestycji wynoszą prawie 10 milionów złotych.
- W taki właśnie sposób powstają Starachowice naszych marzeń. Dobrze skomunikowane miasto z pięknymi miejscami do spacerów, którymi możemy pochwalić się w całej Polsce to szansa na realizację naszych wieloletnich planów. Zakończona rewitalizacja zalewu Lubianka i zagospodarowany zalew Pasternik zmieniają nasze miasto dla wszystkich mieszkańców – podkreśla Prezydent Starachowic.
Zadanie warte blisko 10 milionów złotych będzie składać się z dwóch etapów prac inwestycyjnych. W terminie do 30 października bieżącego roku potrwają prace związane z zagospodarowaniem północnej linii brzegowej zalewu Pasternik. W ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy dojdzie natomiast do przebudowy ciągu pieszo-rowerowego, łączącego ul. Kielecką z osiedlem Orłowo w Starachowicach wraz z budową oświetlenia i odbudową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Kamienną. Wykonawcą prac inwestycyjnych przy Pasterniku jest Zakład Remontowo-Budowlany Wojtczak.
- Zostały wykonane roboty przygotowawcze w postaci zdjęcia humusu oraz roboty ziemne w centralnej części zagospodarowania. Aktualnie zajmujemy się pracami związanymi z wykonywaniem podbudowy pod promenadę, ścieżkę rowerową, plac P01 oraz plac łączący promenadę ze ścieżką rowerową – informuje wykonawca.
W ramach projektu powstanie oświetlenie drogowe, monitoring oraz obiekty małej architektury. Tworzyć ją będą ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, altany, plac zabaw, oświetlenie, a także nasadzona zieleń. Powstanie ścieżka rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy, promenada reprezentacyjna, pomosty, podesty, skatespot.
Zagospodarowanie północnej linii brzegowej zalewu Pasternik realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”, a jego finansowanie przewidziane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (Działanie 6.5 „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Oś 6 „Rozwój miast”).