We wtorek 31 lipca, na wniosek Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych Ewy Skiby, w Urzędzie Miejskim w Starachowicach odbyło się spotkanie w sprawie, planowanego na wrzesień, remontu linii kolejowej i zamknięcia przejazdu kolejowego w Starachowicach Dolnych. W spotkaniu uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego Andrzej Sendecki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Leszek Śmigas, dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego Krzysztof Korus oraz przedstawiciel wykonawcy ZUE S.A. Grzegorz Szymański, Inżynier Projektu Zbigniew Filip oraz przedstawiciel PKP Centrum Realizacji Inwestycji Zdzisław Byzdra.
W trakcie realizacji jest przebudowa linii kolejowej nr 25, na odcinku Skarżysko – Kamienna – Sandomierz. We wrześniu zaplanowano zamknięcie przejazdu kolejowego znajdującego się w ciągu drogi powiatowej, jaką jest ul. Radomska. Planowane utrudnienia spotkały się z licznymi głosami sprzeciwu zgłaszanymi przez mieszkańców miasta do urzędu.
Podczas spotkania rozważano możliwość zorganizowania alternatywnego przejazdu oraz skrócenia terminu planowanych prac. Zastępca prezydenta sugerowała również przesunięcie realizacji inwestycji na drugi miesiąc wakacyjny czyli na sierpień.
Z uwagi na specyfikę oraz złożoność prac nie jest to jednak możliwe, jak poinformowali uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel Starostwa Powiatowego oraz wykonawcy ZUE S.A. i PKP PLK, według pierwotnych założeń zamknięcie przejazdu miało trwać nie 8 dni, a 4 tygodnie, wykonawca zmienił technologię robót, co pozwoliło na skrócenie tego okresu o ponad 2 tygodnie.
Ze względu na charakter zaplanowanych robót, zdaniem wykonawcy oraz przedstawicieli PKP i Starostwa Powiatowego, również zorganizowanie przejazdu awaryjnego na okres inwestycji nie jest możliwe.
Inwestycja obejmująca przebudowę linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko – Kamienna – Sandomierz realizowana będzie etapami, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Obecnie obłożenie transportu kolejowego, jak informował przedstawiciel PKP Centrum Realizacji Inwestycji, wymaga od przewoźnika realizacji wielu inwestycji dotyczących m.in. przebudowy i modernizacji infrastruktury kolejowej.
Prowadzone, przy wsparciu funduszy europejskich, inwestycje mają posłużyć powstaniu dostępnej, nowoczesnej i przyjaznej dla pasażerów kolei poprzez: podniesienie parametrów technicznych transportu kolejowego, wymianę przestarzałych elementów, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań oraz elektryfikację wybranych odcinków. Wsparciem w tym działaniu objęte są linie kolejowe tworzące Magistralę Wschodnią – ciąg komunikacyjny łączący miasta wojewódzkie makroregionu, który przebiega przez: Olsztyn-Korsze-Kętrzyn-Giżycko-Ełk-Białystok-Czeremcha-Siedlce-Łuków-Dęblin-Lublin-Kraśnik-Tarnobrzeg-Kolbuszowa-Rzeszów wraz z odgałęzieniem do Kielc przez: Tarnobrzeg-Ostrowiec Świętokrzyski-Skarżysko Kamienna.