BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Młodzieżowa Rada Miasta nie zwalnia ze swoimi działaniami!

Dopiero co informowaliśmy o szkoleniu dla radnych MRM i o planowanych szkoleniach dla starachowickiej młodzieży a już teraz przychodzimy z garścią informacji o właśnie zakończonych szkoleniach w ramach projektu „Młodzieżowy Kompas Obywatelski”. 

Za nami szkolenia z edukacji obywatelskiej, edukacji międzykulturowej, edukacji ekologicznej oraz edukacji medialnej. Każde z nich było inne, dostarczało innej wiedzy i innych umiejętności. 

Cieszę się, że wzięłam udział w tych szkoleniach i żałuję, że nie zapisałam się na wszystkie dostępne. Uważam, że powinno być więcej takich spotkań bo dają one szanse na niesamowity rozwój, której jeszcze nigdy nigdzie nie dostałam - mówi Wiktoria, radna MRM uczestnicząca w szkoleniach. 

Z mojego punktu widzenia niesamowite jest to, że mamy szansę doświadczyć różnych tematów, różnych szkoleniowców i różnych metod prowadzenia szkoleń. Pierwszy raz w życiu brałam udział w takich szkoleniach i jestem pewna że nie ostatni. Teraz będę zapisywać się na każde takie wydarzenie i zaangażuję się bardziej w życie społeczne młodych mieszkańców naszego miasta - mówi Natalia, uczennica I LO, uczestniczka szkolenia. 

Warto przypomnieć naszych niesamowitych szkoleniowców, bez których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takich efektów i opinii uczestników a także generalnego przypomnienia co działo się na poszczególnym spotkaniu.

  • Jako pierwsze odbyło się szkolenie z edukacji obywatelskiej, przeprowadzone przez Kamę Kępczyńską - Kaleta - przedsiębiorczynię, tłumaczkę, trenerkę biznesową. Od 30 lat śpiewa w zespole ludowym Bielinianki, promuje folklor, włada sześcioma językami, a także koordynowała i współrealizowała ponad 150 projektów młodzieżowych. Jest ekspertem Komisji Europejskiej w dziedzinie edukacji nieformalnej oraz Mistrzynią Mowy Polskiej. 

Podczas tego szkolenia młodzież uczyła się jakich błędów unikać podczas autoprezentacji poprzez przygotowanie w grupie prezentacji na wybrany przez nich temat a następnie oceniając się wzajemnie. 

Mieli okazje poznać kilka technik prowadzenia szkoleń i pracy z grupą. Skupili się także na metodach pracy projektowej oraz poznali różne możliwości na podtrzymanie energii w grupie za pomocą tzw. energizerów. 

Nie zabrakło oczywiście czasu na rozmowy i debatę oksfordzką pod hasłem „Lepiej zostać w małej miejscowości czy wyprowadzić się do większego miasta?”.

Całe szkolenie przeprowadzone było w wielu językach. Młodzież rozmawiała po angielsku, a dodatkowo nauczyła się śpiewać piosenek w języku francuskim oraz ukraińskim.

W ramach tego szkolenia młodzież przeprowadzi 3 debaty obywatelskie nt. edukacji medialnej, edukacji ekologicznej oraz aktywności społecznej młodzieży. 

  • Następnie spotkaliśmy sie na warsztacie z edukacji międzykulturowej, prowadzonym przez Ivanę Milas - animatora społecznego i pracownika młodzieżowego, prowadzącą szkolenia dla nauczycieli i młodzieży z zakresu edukacji międzykulturowej, obywatelskiej oraz na rzecz zrównoważonego rozwoju a także współpracującą nad odbudową społeczną społeczności wielokulturowych we wschodniej Chorwacji. Ivana jest przedstawicielem organizacji Nansen Dijalog Centar, która jest partnerem w realizowanym projekcie. 

Na tym szkoleniu młodzież miała okazję nie tylko rozwinąć swoje umiejętności językowe, ale także sprawdzić się w zadaniach grupowych, wychodząc przy tym ze swojej strefy komfortu. Młodzi przyjmowali nowe role społeczne, budowali własną wyspę, szukali definicji siebie, kultury i stereotypów, a także grali w zabawy typu „Czółko” czy „Kim jestem?”. Wszystko to po to by jak najlepiej zrozumieć temat wielokulturowości i tego kim jesteśmy w społeczeństwie. Szkolenie odbyło się w języku angielskim.

Już niedługo młodzież bazując na wiedzy zdobytej podczas tego szkolenia zorganizuje 3 spotkania z obywatelami Ukrainy, Białorusi i innych krajów, na których porozmawia o bieżących problemach i potrzebach tych osób, a następnie przekaże wnioski i rekomendacje władzom miasta. 

  • Kolejnym, było szkolenie z edukacji ekologicznej prowadzone przez Zofię Krajewską i Ryszarda Kolasińskiego - studentów działających w organizacjach proekologicznych oraz współzałożycielach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

W ramach tego spotkania młodzież skupiła się na planowaniu kampanii ekologicznej którą już niedługo zostanie przeprowadzona w naszym mieście. W tym celu młodzi pracowali w grupach wybranych pod swoje zainteresowania, następnie przeprowadzając rozmowy z przypadkowymi mieszkańcami Starachowic aby na koniec przedstawić plan na swoją kampanie i rozdzielić między sobą zadania. 

Szkolenie pozwoliło młodzieży rozwinąć swoje kompetencje miękkie, dając im szansę na dyskusję i podzielenie się swoimi opiniami odnośnie ekologii w Starachowicach. Młodzi sami zdiagnozowali największe zagrożenia ekologiczne w mieście, następnie priorytetyzując je i wybierając te które ich zdaniem są najważniejsze.

Efektem tego szkolenia będzie planowana przez młodych kampania ekologiczna na terenie Starachowic.

  • Jako ostatnie, odbyło się szkolenie z edukacji medialnej prowadzone przez Tomasza Gajewskiego - politologa, doktora nauk humanistycznych, adiunkta i zastępcy dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych. 

To szkolenie skupiło się na kształtowaniu umiejętności świadomego i krytycznego korzystania ze środków masowego przekazu a także tworzenia i nadawania przekazów medialnych. Młodzi dyskutowali i szukali sposobów na skuteczne przeciwdziałanie manipulacji informacjami i dezinformacji. Każdy z uczestników miał okazję sprawdzić się w roli prowadzącego wywiady zdobywając umiejętności miękkie, które pozwolą im w przyszłości naturalnie stanąć przed kamerą czy przeprowadzić wywiad. Młodzi mieli okazję spojrzeć krytycznie na swoje umiejętności i poprawić swoje słabe strony związane z wystąpieniami publicznymi. 

W ramach szkolenia przeprowadzone zostanie 5 wywiadów pod opieką trenera na temat: ekologii, historii, bieżących potrzeb oraz problemów. 

Działo się wiele, a to tylko mała cząstka naszych działań. Niespodziewaliśmy się, aż tak dużego zainteresowania takimi warsztatmi. Pokazało nam to, że młodzież potrzebuje więcej takich spotkań dlatego Kontynuujemy naszą pracę i planujemy kolejne działania - mówi Olga, przewodnicząca MRM Starachowice.

Już niedługo wydarzy się jeszcze więcej!

Radni MRM Starachowice rozpoczęli już prace nad Młodzieżowym Festiwalem Obywatelskim, który już w maju odbędzie się w Starachowicach. Potrzymamy was jeszcze chwilę w niepewności, ale już niedługo ogłosimy więcej szczegółów związanych z Festiwalem. 

Szkolenia odbywały się w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

 
3FCEFF7B-E593-4B4D-AC91-4318B495DCDCIMG-20220413-WA0000IMG 20220428 111029 1380927 1380992 1380996 1390008 1390128 1390131 1390159 1390178
Autor: Martyna Stępień

Szybki kontakt:

Przedszkole Miejskie nr 14 im. Jana Brzechwy
ul. Graniczna 10
27-200 Starachowice
Telefon: 41 322 29 20
e-mail: info@pm14.pl

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję