Prezydent Starachowic Marek Materek planuje uruchomienie studiów podyplomowych oraz kursów i szkoleń, rozmowy w tej sprawie prowadzi z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. - Chciałbym, aby mieszkańcy, którzy planują poszerzać swoje kwalifikacje mieli możliwość zdobywania dodatkowej wiedzy w Starachowicach i uzyskania dyplomów renomowanych wyższych uczelni.
Współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, a jednostkami organizacyjnymi uczelni wyższych jest ważna i może przynieść wymierne efekty dla rozwoju miasta, a także regionu. W Starachowicach zajęcia prowadzone byłyby w ramach studiów podyplomowych, a także w formie kursów i szkoleń. Jednak to, czy kadra wykładowców przyjedzie do Starachowic zależy od tego – czy będą chętni na proponowane kierunki kształcenia?
Proponowane kierunki studiów podyplomowych:
- Zarządzanie w Ochronie Zdrowia,
- Zarządzanie w Oświacie,
- Menedżer Kultury,
- Zarządzanie Projektami/Project Menedżer,
- Menedżer Publiczny/dla kadr administracji publicznej,
- Menedżer Administracji Biznesu,
- Zarządzanie nieruchomościami.
Władze Wydziału i Miasta planują także realizację kursów, szkoleń i warsztatów zawodowych prowadzonych przez Centrum Edukacji Fundacji Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie:
- sukcesji w działalności gospodarczej, w tym przygotowania kandydatów na pełnomocników ds. sukcesji zgodnie z nowymi przepisami,
- restrukturyzacji działalności gospodarczej/dawnych syndyków upadłości/,
- kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw komunalnych,
- doradztwa podatkowego, prawnego, gospodarczego,
- inne tematycznie w zależności od zapotrzebowania.
Zajęcia prowadzone są aktywizującymi metodami przez specjalistów i trenerów. Wszystkie szkolenia zawodowe kończą się wydaniem uczestnikom certyfikatów i świadectw kwalifikacyjnych.
- Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii na temat zainteresowania wymienionymi kierunkami kształcenia, ewentualnie prosimy o sugestie lub wskazówki dotyczące innych pożądanych kierunków umożliwiających podnoszenie kompetencji zawodowych – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Propozycje, zgłoszenia i sugestie prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@starachowice.eu. Musimy mieć wiedzę, czy takie studia podyplomowe bądź kursy będą się cieszyły zainteresowaniem w Starachowicach? Jeżeli nam się uda i pierwsze kierunki studiów, bądź kursy czy szkolenia ruszą wówczas myślę, że będzie to kołem zamachowym do tego, aby w kolejnych lata oferta została poszerzona, a uczelni, chętnych realizować studia podyplomowe w naszym mieście, będzie jeszcze więcej. Wcześniej podobne rozmowy podejmowałem także z uczelniami technicznymi dlatego, że Starachowice to miasto typowo przemysłowe w którym działają duże zakłady. Przeszkodą jest brak laboratoriów, które funkcjonują przy dużych uczelniach np. przy Politechnice Świętokrzyskiej. Chciałabym jednak, aby oprócz kierunków związanych z zarządzaniem prowadzona była tu także nauka na kierunkach technicznych.
Miejscem, gdzie miałyby być prowadzone wykłady i zajęcia jest Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego przy ul. Mickiewicza w Starachowicach.
- Miejsce nie jest przypadkowe, Świętokrzyskie Centrum Biznesu FARR jest instytucją pośredniczącą w wydatkowaniu funduszy europejskich, która prężnie się rozwija i pozyskuje środki na wszystkie możliwe programy, skierowane do beneficjentów nie tylko w Starachowicach, ale także na terenie kraju – informuje prezydent - Siedziba przy ul. Mickiewicza jest bardzo dobrą lokalizacją, ma nie tylko dogodne położenie, ale przede wszystkim aulę wykładową, sale konferencyjne, salę komputerową, w budynku jest restauracja oraz pokoje gościnne z których mogliby skorzystać wykładowcy zostający na dłużej w Starachowicach.
Do propozycji władz miasta przychyla się Ryszard Nosowicz prezes Zarządu Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego, przyznając iż Fundacja od kilku lat przymierzała się do zawarcia współpracy z ośrodkami kształcenia z terenu kraju.
- Dysponujemy salami wykładowymi, które mogą spełnić oczekiwania kadry wykładowczej. Agencja jest także właścicielem laboratorium zlokalizowanego na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej – informuje prezes Ryszard Nosowicz - Wygraliśmy dwa projekty badawczo – rozwojowe, które pozwolą uzupełnić wyposażenie laboratorium w nowoczesny sprzęt. Agencja Rozwoju Regionalnego zawiaduje także pożyczkami na kształcenie. Pożyczki na naukę przyznawane są za wyjątkiem studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich na wszystkie inne formy kształcenia, począwszy od prawa jazdy po studia MBA, czy te które wymienił pan prezydent, możemy pomóc je sfinansować. Na naukę udzielamy pożyczek, które nie są oprocentowane i mogą wynosić od 600 zł do 100 tys zł. Osoba zainteresowana nie musi się zgłaszać do FARR-u osobiście, udzielamy pożyczek online. Dodatkowo beneficjent po zakończeniu kształcenia, zgłasza się do nas osobiście z dyplomem ukończenia, co stanowi możliwość do umorzenia 20 % pożyczki, jeżeli dochody tej osoby są mniejsze od średniej krajowej to umorzenie wynosi 25 %. Inwestowanie w wiedzę, jest najlepszą inwestycją wszystkich społeczności świata.