Powstrzymanie przemocy domowej oraz poprawa jakości i zwiększenie dostępności wsparcia na rzecz osób zagrożonych tym problemem oraz doznających przemocy w rodzinie, to główne założenia Programu Osłonowego Priorytetu II „Poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy w rodzinie”, do realizacji którego przystapiło Centrum Usług Społecznych w Starachowicach.
Program ten jest adresowany przede wszystkim do osób i rodzin, które są dotknięte bądź zagrożone przemocą domową, mowa tutaj o dzieciach, młodocianych rodzicach wywodzących się z rodzin gdzie występował ten problem, współmałżonkach lub partnerach, osobach starszych i niepełnosprawnych.
Od 2019 roku w Gminie Starachowice mamy niestety do czynienia ze znaczącym wzrostem sytuacji mających znamiona przemocy domowej, co ma odzwierciedlenie w ilości sporządzonych Niebieskich Kart, dlatego konieczne jest przeciwstawienie się przemocy w rodzinie na terenie miasta. Centrum Usług Społecznych w ramach Programu Osłonowego planuje podjąć następujące działania:
1. Konsultacje psychologiczne, które bądą odbywać się w Punkcie Interwencji Kryzysowej lub w miejscu zamieszkania rodziny. W ramach wsparcia udzielanego przez psychologa zatrudnionego w ramach umowy zlecenie w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, zaplanowano m.in. wykorzystanie materiałów edukacyjnych np. poradników i ebooków, które bądą udostępniane osobom korzystającym z konsultacji, zwłaszcza w okresie zwiększonych obostrzeń epidemicznych gdy dostęp do literatury jest utrudniony z powodu zamknięcia bibliotek.
2. Zwiększenie dostępności do konsultacji ze specjalistami w Punkcie Interwencji Kryzysowej poprzez wydłużenie pracy w Punktu do godziny 18.00. Dzięki zatrudnieniu na umowę zlecenie pięciu spacjalistów, osoby pracujące, mające dotychczas ograniczone możliwości skorzystania z poradnictwa będą miały zdecydowanie lepszą dostępność do niego.
3. Uruchomienie telefonu wsparcia w godzinach 18.00 – 19.00. Wydłużony dyżur telefonioczny pełnić będą spcjaliści Punktu Interwencji Kryzysowej CUS.
4. Rozwój poradnictwa specjalistycznego poprzez zwiększenie dostępu do materiałów edukacyjnych takich jak: książki, poradniki, filmy edukacyjne i profilaktyczne, e-booki o tematyce związanej z rozwojem osobistym, radzeniem sobie w sytuacjach stresujących i wzrostem poczucia własnej wartości. W ramach tego działania dla pracowników Punktu Interwencji Kryzysowej zaplanowano wydrukowanie imiennych wizytówek z danymi adresowymi, telefonicznymi, mailowymi, które mogą być przekazywane osobiście przez pracowników oraz przedstawicieli innych służb współpracujących z Centrum Usług Społecznych, co umożliwi spersonalizowany kontakt z osobą udzielająca wsparcia.
5. Opracowanie i wydanie poradnika "SOS dla Rodziny" co jest związane z faktem, iż od 1 stycznia 2021r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej został przekształcony w Centrum Usług Społecznych. Wymogło to realizację nowych zadań oraz współpracę z większą ilością instytucji i organizacji pozarządowych. Dlatego niezbędne jest wydanie Poradnika zawierającego opis szerokiego wahlarza usług adresowanych do wszystkich grup społecznych, z których korzystać będą mogły rónież osoby doznające przemocy w tym dzieci, osoby dorosłe, seniorzy. Zaplanowano wydanie poradnika w nakładzie 500 szt. Będzie on ogólnodostępny, jak również przekazywać go będą członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz innych podmiotów, z którymi na co dzień współpracuje CUS.
6. Szkolenie dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego i osób wykonujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkolenie ma po pierwsze na celu wzmocnienie kompetencji zawodowych, podwyższenie efektywności działań, wzmocnienie interdyscyplinarności pracy, jak również przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Zaplanowano zorganizowanie dwóch szkoleń dla grup dziesięcioosobowych.
Wdrożenie Programu Osłonowego mającego na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie zostanie poprzedzone sporządzeniem diagnozy zjawiska przemocy domowej na terenie gminy Starachowice. W jej ramach firma Izabela Wikar Konsulting przeprowadzi dwie ankiety: wśród uczniów starachowickich szkół oraz wśród mieszkańców. Ankiety będą rozpowszechniane przez ww. Firmę jak równiez przez pracowników socjalnych i pracowników Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Centrum Usług Społecznych, policjalnów i kuratorów.
https://forms.gle/vJiwiaeNLc6ZYK6n6