Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy osoby, które zostały wyróżnione tytułami "Honorowego Przyjaciela Starachowic". Statuetki zaprojektowane przez Marcina Bondarowicza, a wykonane przez starachowicką firmę Metal-Kolor trafiły do rąk ponad 30 osób. Wyróżnieni otrzymali również album historyczny "Starachowice-Wierzbnik. Przeszłość wykuta w kadrze", który został wydany w ramach 400. rocznicy wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika.
- Honorowy Przyjaciel Starachowic to jubileuszowe wyróżnienie przyznane osobom, które w niezwykły sposób kreują pozytywny wizerunek naszego miasta, promują prorozwojowe działania i inicjatywy oraz dobre praktyki w różnych dziedzinach życia społecznego. Przyjaciele miasta to lokalni twórcy, liderzy i społecznicy zaangażowani w życie miasta. Dbają o tożsamość Starachowic. Pamiętają o kolejnych pokoleniach ludzi tworzących lokalną społeczność – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Michałem Walendzikiem wręczył pamiątkowe statuetki podczas uroczystej sesji z okazji jubileuszu 400-lecia wydania przywileju dla Wierzbnika.
Pamiątkowe statuetki – wykonane przez starachowicką firmę Metal-Kolor – zostały przyznane 32-osobowej społeczności, dla których bez wątpienia Starachowice są wartością bezwzględną.
- Wiem, że w naszym otoczeniu nie brakuje takich osób i ta lista mogłaby być większa. Dziękuję wszystkim Tym dla których przyjaźń ze Starachowicami jest ważna. Ze swojej strony mogę zapewnić, że na każdym kroku będziemy prezentować dorobek oraz niezwykłą działalność tych postaci – przyznaje prezydent Materek.
Tytuły „Honorowego Przyjaciela Starachowic” otrzymała grupa 32 osób wskazanych przez kapitułę w siedmiu kategoriach.
Osobowość: Marcin Bondarowicz, Krzysztof Chaja, Howard Chandler, Mirosław Kowalski, Zbigniew Ronduda.
Dziedzictwo kulturowe: Marcin Bednarczyk, Adam Brzeziński, Dariusz Dąbrowski, Paweł Kołodziejski.
Samorządność: Stanisław Bzymek, Grzegorz Walendzik.
Zdrowie: Grażyna Jabłońska, Tomasz Łebek, Wacław Karkoszka, Jolanta Kręcka.
Kultura i sztuka: Tomasz Ceglarski, Kazimierz Kopeć.
Działalność społeczna: Jarosław Maksymilian Ciszek, Alicja Czarnecka, Krystyna Dutkiewicz, Krzysztof Kasprzyk, Mirosław Szwugier, Andrzej Jacek Tarnowski, Ilona Traczyk,
Promocja Marki Miasta: Marek Jasiński, Tadeusz Nowak, Jarosław Olech, Paweł i Dominik Paterowie, Grzegorz Sajór, Krzysztof Siekański, Mateusz Ślaski.
Gratulacje dla wyróżnionych!
Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje na temat wyróżnionych.
Osobowość
Zbigniew Ronduda – Absolwent Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który całe swoje późniejsze życie związał z odlewnictwem, z Odlewniami Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach oraz licznymi firmami i spółkami z tej branży. Uruchomił produkcję żeliwa sferoidalnego na skalę przemysłową.
Współtwórca pierwszego w powojennej gospodarce rynkowej holdingu odlewniczego oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Komponentów Odlewniczych w Starachowicach. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Mirosław Kowalski - Absolwent I LO w Starachowicach i Akademii Medycznej w Warszawie. Prof. dr hab. nauk medycznych, lekarz kardiolog, specjalista leczenia wad wrodzonych serca, człowiek z bogatą duszą, pełny pasji i zamiłowania do sztuki,
Pasjonat podróży po najdalszych zakątkach świata i poznawania ciekawych ludzi. Autor książek podróżniczych. Miłośnik fotografii i muzyki.
Howard Chandler
Ocalały z Holocaustu były mieszkaniec starachowickiego Wierzbnika, który corocznie odwiedza rodzinne strony wspólnie z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, aby przypominać im o tym trudnym czasie. Urodzony w 1928 roku Chandler mieszkał w kamienicy przy wierzbnickim rynku. Wydarzenia II wojny światowej na trwałe zmieniły jego losy. Przez dwa lata był przetrzymywany w getcie na terenie Wierzbnika, później trafił do obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie.
Podczas wizyt w Starachowicach opowiada o tym jak wyglądało życie społeczności żydowskiej w Wierzbniku przed wojną i o okrutnych wydarzeniach, które nastąpiły po 1939 roku. Dzieli się swoją historią po to, aby zmotywować Nas do pracy na rzecz tolerancji i pokoju, na rzecz lepszego świata.
Krzysztof Chaja, przedsiębiorca i filantrop. W pracy stawia na rozwój i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Przyjaciel starachowickiego sportu, kultury oraz edukacji i kształcenia zawodowego. W 1990 roku założył spółkę Perfopol. Firma w ciągu kilkunastu lat swojego istnienia stała się krajowym liderem w produkcji blach perforowanych, siatek i konstrukcji stalowych. Jej jakość potwierdzają certyfikaty oraz wyróżnienia biznesowe.
Perfopol to jedna z gospodarczych wizytówek naszego miasta. Elementy wyprodukowane w starachowickiej fabryce zdobią między innymi elewację Ergo Areny w Gdańsku czy biurowiec GreenWings w Warszawie.
Marcin Bondarowicz
Wybitny rysownik i ilustrator. Na co dzień zajmuje się plakatem oraz ilustracją prasową. Współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi oraz serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i zagranicą.
Rysunek to dla niego sztuka umiaru. Rysunek satyryczny to z kolei zjawisko łączące kultury poprzez uniwersalne przesłanie. Sztuka zaś jest abstrakcją.
Zdobywca nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach. Swoją pasję do wielkiej sztuki dzieli z uczniami malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym. Od lat współpracuje ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne stanowiące formę terapii przez sztukę
Dziedzictwo kulturowe
Marcin Bednarczyk – pasjonat kartografii i lokalnej turystyki pieszej oraz rowerowej. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od września 2015 roku sprawdza się doskonale w roli Architekta Miasta Starachowice.
W pracy zawodowej realizuje swoje zamiłowanie do planowania przestrzennego miasta, zgodnie z zasadami estetyki i funkcjonalności. Na każdym kroku pamięta o dziedzictwie przemysłowym miasta. Zaangażowany w rozwój starachowickiej kolei wąskotorowej.
Adam Brzeziński – historyk, regionalista, pasjonat przeszłości, popularyzator lokalnej historii. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, które corocznie upowszechnia wiedzę o mieście organizując Turnieje Wiedzy o Starachowicach.
Autor książek i publikacji popularyzujących wiedzę o dziedzictwie miasta i okolic oraz niezliczonych wykładów dla młodych jak i dorosłych. Współorganizator kwesty na rzecz renowacji zabytków i pozostających bez opieki nagrobków zasłużonych osób.
Paweł Kołodziejski - historyk, muzealnik, animator kultury a nawet poeta. Kojarzony z osobistym zaangażowaniem, pasją i oddaniem dla miasta i regionu. Strażnik historii fabryki samochodów ciężarowych STAR oraz dokonań starachowickiej myśli inżynierskiej.
Pod jego kierownictwem Ekomuzeum stało się lokalnym centrum edukacji i nauki, w którym poprzez prehistoryczne pamiątki oraz zabytki techniki przeszłość jest na wyciągnięcie ręki.
Dariusz Dąbrowski – entuzjasta regionalistyki dbający o kultywowanie dziedzictwa kulturowo-historycznego naszego miasta. Jeden z założycieli Muzeum Przyrody i Techniki, które zgodnie z jego koncepcją miało prezentować dorobek ludzi żyjących w tej właśnie części doliny Kamiennej oraz zasoby przyrodnicze dające początek rozwoju przemysłowego tych ziem.
Inicjator nagród gospodarczych „Żelazne Pierścienie”, nawiązujących do lokalnych znalezisk geologicznych. Pomysłodawca Zlotu Pojazdów Zabytkowych „Legenda STARa”, który dla miłośników motoryzacji jest imprezą godną polecenia.
Samorządność
Grzegorz Walendzik – pierwszy Prezydent Starachowic w historii III RP.
W 1990 roku rozpoczął swoją samorządową misję na rzecz społeczności lokalnej od funkcji radnego Rady Miejskiej w Starachowicach. Funkcję prezydenta Starachowic piastował w latach 1990-1994. W tym czasie czasie przyczynił się między innymi do powstania lokalnej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Sprawował mandat posła na Sejm III kadencji. W 2003 roku został doradcą ekonomicznym w Najwyższej Izbie Kontroli, a następnie dyrektorem delegatury.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Stanisław Bzymek
wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej WANACJA dbającej o zasoby mieszkaniowe na największym starachowickim osiedlu. Ponad pół wieku zaangażowany w miejskie budownictwo.
Kierownik Wytwórni Domów Jednorodzinnych stworzonej przez Starachowicką Spółdzielnię Mieszkaniową. W 1981 został Prezesem Zarządu nowej spółdzielni mieszkaniowej na terenie miasta – Spółdzielni Mieszkaniowej Wanacja.
Inżynier Stanisław Bzymek to bez wątpienia jedna z najważniejszych osób, która przyczyniła się do poprawy warunków zamieszkania wielu starachowickich rodzin.
Zdrowie
Jolanta Kręcka - przez wielu pacjentów określana jako lekarz anioł. Była dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach i łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Człowiek z zasadami dla którego dobro publiczne stanowi najwyższą wartość. Absolwentka łódzkiej Akademii Medycznej.
Z sukcesami praktykowała jako lekarz, który ma za sobą również ważny epizod w pracy samorządowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystywała w roli naczelniczki Wydziału Zdrowia tutejszego magistratu.
Wacław Karkoszka
absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. Medyczną służbę rozpoczął od pracy w Wojewódzkim Szpitalu w Białymstoku, a następnie Klinice Chirurgicznej. W grudniu 1969 roku obronił rozprawę doktorską na temat „Badanie dostępu do układu wrotnego przez wiązadło obłe wątroby”. Rok później uzyskał stopień doktora nauk medycznych i drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej.
W 1971 roku został ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Starachowicach. Sumienny, pilny i dbający o pacjentów. Zdolny operator i dobry diagnosta.
Grażyna Jabłońska – była dyrektor starachowickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która kierowała tą placówką przez 17 lat. Najpierw wypełniała swoje obowiązki jako wicedyrektor, a później dyrektor, dbając o zapewnienie odpowiednich warunków pracy i realizacji zadań statutowych Poradni.
Mocno zaangażowana w pracę zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz działalność na rzecz osób uzależnionych i młodych ludzi używających substancji psychoaktywnych. Członek Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli „Zdrowa Szkoła” realizującego kampanie profilaktyczne na rzecz walki z narkomanią, jak „Odlot” czy „Spójrz Inaczej”.
W życiu zawodowym zawsze służyła radą, a w jej zadaniach cechował ją profesjonalizm i otwarte serce na drugiego człowieka.
Tomasz Łebek – jeden z twórców Harcerskiej Grupy Ratowniczej, społecznej grupy zasłużonej w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania ratownictwa medycznego. Wspólnie z doświadczoną kadrą instruktorską, stale podnoszącą swoje kwalifikacje, i przy użyciu profesjonalnego sprzętu nie tylko bierze udział w pokazach pierwszej pomocy czy zawodach ratowniczych.
Harcerze dbają o nasze zdrowie zabezpieczając imprezy masowe na terenie miasta, ale również są gotowi do niesienia pomocy potrzebującym.
W swojej pracy na rzecz ratownictwa medycznego wspiął się na medyczny „Everest”, a znajduje jeszcze czas na działalność w stowarzyszeniu o tej samej nazwie, które wykazuje aktywność zarówno w działaniach podtrzymujących lokalną tożsamość jak i promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych oferując im sportowo-rekreacyjne atrakcje.
Kultura i sztuka
Kazimierz Kopeć – rzeźbiarz ludowy, którego prace wystawiane były nawet w Brukseli. Artystyczna wizytówka miasta i symbol szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży, która w okresie ferii zimowych oraz wakacji tętni niezwykłym życiem i zamienia się w jego artystyczny azyl pachnący drewnem.
Twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. Stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, doceniany na Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej oraz innych wydarzeniach kulturalnych. Klasyczny samouk, który swoją przygodę z rzeźbą zaczynał jako dziecko, a do obecnego poziomu artystycznego dochodził przez lata praktycznego doskonalenia warsztatu.
Tomasz Ceglarski - muzyk, mecenas kultury, miłośnik muzyki kameralnej. Twórca Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Stefana Ratusińskiego, które od wielu lat wypełniają muzyką starachowickie kościoły oraz instytucje kulturalne. Cykl koncertów jest bez wątpienia jednym z wydarzeń, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny naszego miasta. Od lat przyciąga rzeszę fanów szeroko pojętej muzyki kameralnej. Przez ponad trzydzieści lat edycji tego Festiwalu wystąpiły na nim gwiazdy muzyki poważnej, klasycznej ale też jazzowej, kameralnej czy poetyckiej, a także wybitni aktorzy.
Działalność społeczna
Ilona Traczyk – serce starachowickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które od lat bije w muzycznym rytmie orkiestrowych koncertów, pokazów „Światełka do nieba” oraz najbardziej starachowickiego okrzyku „Sie Ma!”.
Uwielbia kontakt z ludźmi i to nie tylko z racji wykonywanej przez siebie funkcji pedagoga. Z liczb najbardziej uwielbia „111-tkę”, z drużyn harcerskich z pewnością tą Wędrowniczo-Artystyczną, a z wakacyjnych kierunków mazurskie Giby. Kocha zwierzęta i harcerskie życie obozowe.
Jarosław Maksymilian Ciszek – starachowicki zwyczajny-niezwyczajny, bohater zmieniający szarą rzeczywistość w świat uśmiechu. Społecznik, który anatomicznie zbudowany jest z „Widzialnej Ręki” gotowej do niesienia pomocy innym, głowy pełnej pomysłów oraz serca wrażliwego na ludzką krzywdę.
Dla „Maxa” pomoc dla potrzebujących nie ma granic geograficznych i wyznaniowych. Promotor idei wolontariatu oraz wspierania samotnych i słabych. Bezinteresownie niosący pomoc i poświęcający swój czas dla drugiego człowieka. Wszak sam zapewnia, że to najpiękniejsze, co można ofiarować innym.
Alicja Czarnecka – Starachowicki Anioł Dobroci, który całe swoje życie poświęcił pomaganiu innym. Przez ponad ćwierć wieku Stowarzyszenie „Niepełnosprawni Plus” wspiera osoby z niepełnosprawnościami, w zakresie udzielania pomocy rehabilitacyjnej czy tak potrzebnej integracji środowiskowej tych osób. Zawsze pogodna, uśmiechnięta, ale i stanowcza.
Prawdziwy człowiek-orkiestra, który wspierając innych tworzy najpiękniejszą z życiowych melodii, czyli tą o pomaganiu potrzebującym. Życiowym refrenem Pani Alicji są bez wątpienia słowa „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.
Andrzej Jacek Tarnowski – nauczyciel i wolontariusz, który działalność społeczną ma wręcz wpisaną w swoje DNA i nie jest w stanie przejść obojętnie obok żadnej aktywności. Przez swoje życie przechodzi zaś śpiewająco, na galowo, w pełnym biegu, patriotycznie, sportowo, turystycznie i w energetycznym kroku godnym aktywnego seniora.
Jest wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego i nigdy nie narzeka na nudę. Społecznie zaangażowany w różnorodne inicjatywy promujące zdrowy styl życia oraz działalność organizacji pozarządowych i politykę senioralną w mieście.
Krzysztof Kasprzyk – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie. Zasłużony w wieloletniej działalności na rzecz rozwoju turystyki przewodnik, instruktor ochrony przyrody oraz przodownik turystyki górskiej i pieszej.
Społeczny prezes oddziału Międzyszkolnego PTTK. Zaangażowany w Szkolnych Kołach Krajoznawczo-Turystycznych. Promotor piękna ziemi starachowickiej, turystyki i krajoznawstwa, organizator wycieczek oraz cyklicznych imprez turystycznych.
Za swoją działalność opozycyjną w latach 80-tych uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Mirosław Szwugier – przyjaźń ze Starachowicami rozpoczął od ukończenia Technikum Budowy Samochodów, a w kolejnych krokach wybrał grę w piłkarskiej drużynie Staru i prowadzenie drużyny harcerskiej.
Kontuzja kolana wykluczyła go z czynnego uprawiania sportu, ale nie pozbawiła jego chęci do działania na rzecz rozwoju sportu w mieście. Organizacja Spartakiad Zakładowych FSC, prowadzenie Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i wreszcie kierowanie obiektami sportowymi to jego społeczna misja, która zakończyła się reaktywacją kortów tenisowych, budową boisk i rozwojem bazy sportowej. Po odejściu na emeryturę realizuje się w ruchu harcerskim, „czuwając” nad trwającą przyjaźnią z miastem.
Krystyna Dutkiewicz – przygodę z przyrodą rozpoczęła na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Studia biologiczne były ważnym etapem jej życiowej drogi opartej na poznawaniu tak ukochanego przez nią świata przyrody.
Miłość do przyrody przekazywała kolejnym pokoleniom uczniów w starachowickim I LO, gdzie nie tylko nauczała, ale również pilnowała, aby otaczający nas świat przyrody stał się inspiracją dla każdego. Po zakończeniu swojej misji w progach „Kościuszki” doktor biologii ruszyła na kolejny podbój świata przyrody i obserwacje – tym razem w gronie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tam prowadzi sekcję przyrodniczą, jest członkiem Rady Naukowej UTW, a za swoją działalność otrzymała już tytuł „Eko-Strażnika”.
Promocja Marki Miasta
Jarosław Olech – starachowicki mocarz, dominator i hegemon światowych pomostów oraz legenda światowego trójboju siłowego.
W ubiegłym roku starachowiczanin zdobył na Litwie kolejny złoty medal Mistrzostw Świata. To jego 18. tytuł mistrzowski w kategorii seniorów w niezwykle bogatej karierze sportowej. Przez lata zajmuje zaszczytne miejsce na samym szczycie hierarchii trójboistów siłowych na świecie, promując nasze miasto na arenie międzynarodowej.
28-krotny medalista Mistrzostw Świata w kategorii seniorów i juniorów oraz trzykrotny medalista World Games.
Mateusz Ślaski – pomysłodawca starachowickiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”, jednego z największych festiwali harcerskich w Polsce.
Instruktor Hufca ZHP. Szef Wyszkolenia i założyciel Harcerskiej Służby Porządku Publicznego. Koordynator projektów turystycznych i edukacji regionalnej. Współorganizator harcerskich rajdów turystycznych. Lider zespołu „Miłość jest przereklamowana”. Autor tekstów i kompozytor harcerskich piosenek
Marek Jasiński – prezes i trener starachowickiego Klubu Sportowego „Dragon”, jednej ze sportowych wizytówek naszego miasta. Przez lata wychował pokolenia sportowców, którzy zdobywali medale na najważniejszych imprezach mistrzowskich rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Popularny „Samuraj” to również organizator corocznych zawodów kickbokserskich w Starachowicach, które zachęcają do przyjazdu nad Kamienną najlepszych zawodników w tej dyscyplinie sportu. Ogólnopolskie zawody kickbokserskie w Starachowicach to gwarancja doskonałej imprezy. Myślisz kickboxing. Mówisz Starachowice.
Tadeusz Nowak – bramkostrzelny napastnik Staru Starachowice, który był świadkiem wielu niezwykłych momentów w historii starachowickiego sportu. W 1970 roku piłkarz pojawił się w kronikach lokalnego sportu i postanowił zapisać się na ich stronach „złotymi zgłoskami”.
Rozdziały dotyczące kolejnych zwycięstw Staru, efektownych marszów w górę tabeli oraz wspaniałych goli dla drużyny sprawiły, że serce Tadeusza Nowaka już na zawsze stało się „zielono-czarne”. To najwierniejszy kibic naszej drużyny, a dla wszystkich kibiców żywa legenda starachowickiego futbolu.
Krzysztof Siekański – menadżer starachowickiej firmy Autobox, która za cel postawiła sobie wskrzeszenie marki Star, pielęgnowanie tradycji legendarnej ciężarówki oraz rozwój przemysłu samochodowego. Podczas swoich codziennych podróży na trasie z rodzinnych Puław do jego nowej Małej Ojczyzny cały czas tworzy koncepcje dalszego rozwoju firmy, pamiętając o gospodarczym dziedzictwie miasta i jego należnym miejscu na motoryzacyjnej mapie kraju.
Wykupienie dokumentacji Stara 300, modernizacja ciężarówek tworzących edukacyjną „Ścieżkę Stara” czy istotne starania o odzyskanie praw do nazwy marki Star to działania, które wymagają nie tylko czasu i nakładów finansowych, ale również ogromnego serca i poświęcenia dla Starachowic.
Grzegorz Sajór – dziennikarz, który sam o sobie mówi, że pracuje tam gdzie chce i gdzie jego chcą. Pierwsze szlify zbierał w rodzinnych Starachowicach, do których wraca nie tylko podczas rodzinnych wizyt. O swoich starachowickich korzeniach opowiada na każdym etapie niezwykłej przygody medialnej.
Historię z mikrofonem i kamerą rozpoczął w Telewizji Polskiej, w której spędził ponad ćwierć wieku. Po licznych zmianach powrócił na korytarze budynku przy ulicy Woronicza. Znów rozpościera swoje skrzydła nad jego ukochanym światem informacji.
Na każdym kroku podkreśla, że warto mieć pasje i warto marzyć. Dla młodych ludzi chce być drogowskazem do tego jak osiągać sukces. Wsparcie dla nich jest jego książka „Korzenie i Skrzydła” czyli historie niezwykłych osób, które osiągnęły sukces rozpoczynając swoją historię właśnie od miasta nad Kamienną.
Paweł i Dominik Paterowie
Właściciele firmy STAR SAN DUO
produkują, modernizują, remontują i sprzedają pojazdy użytkowe oraz maszyny budowlane.
W ofercie ich firmy ważne miejsce zajmuje sprzęt inżynieryjny dla potrzeb Sił Zbrojnych. Wiedzą jak sprostać dużemu zapotrzebowaniu na rynku usługi napraw oraz dostaw pojazdów specjalistycznych.
Na potrzeby rozwoju edukacyjnej „Ścieżki Staru” kupują i remontują historyczne ciężarówki ze starachowickim rodowodem. Wspierają ochotnicze straże pożarne w całym kraju remontując dla nich specjalistyczne STAR-y.