Gmina Starachowice, wspólnie z Fundacją „Możesz Więcej” z Bilczy uzyskała ponad milion złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ 2014-2020 na działania związane z rozwojem wysokiej jakości usług społecznych. Dzięki tym funduszom w Starachowicach funkcjonować będzie m.in. świetlica środowiskowa oraz całodobowe punkty zaufania dla osób m.in. zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Prezydent Miasta Marek Materek spotkał się z prezesem Fundacji „Możesz Więcej” Marcinem Agatowskim oraz Anetą Nasternak – Kmieć Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Rewitalizacji, współautorami projektu dotyczącego utworzenia „Starachowickiego Centrum Interwencji Kryzysowej”.
- Fundacja „Możesz Więcej” w naszym imieniu i z naszym udziałem złożyła projekt do Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Świętokrzyskiego, którego celem jest stworzenie w naszym mieście „Starachowickiego Centrum Interwencji Kryzysowej”. - informuje Prezydent Marek Materek – Projekt został pozytywnie rozpatrzony, otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych dzięki temu m.in. w naszym mieści utworzona zostanie świetlica środowiska a także realizowanych będzie szereg działań skierowanych do osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Jako gmina nie ponosimy wkładu finansowego, a jedynie wkład rzeczowy udostępniając lokale Starachowickiego Centrum Kultury. Serdecznie dziękuję za to co już i proszę o więcej, bo myślę że nie jest to ostatni projekt, jaki będziemy realizować wspólnie z fundacją, która prowadzi już kilka świetlic środowiskowych w województwie świętokrzyskim i ma wieloletnie doświadczenie w pomocy dla osób zagrożonych ubóstwem. Takich działań brakowało do tej pory w naszym mieście, dlatego tym bardziej jestem zadowolony, że projekt uzyskał dofinansowanie. Warto także zaznaczyć, że te działania będą doskonałym uzupełnieniem dla procesu rewitalizacji, który jest skoncentrowany na działaniach społecznych.
W ramach wymienionego projektu realizowanych będzie wiele działań skierowanych do mieszkańców miasta. Czas realizacji projektu to 2 lata.
- Przewidujemy pięć zadań. Sercem projektu jest stworzenie placówki wsparcia dziennego dla minimum 30 dzieci, które codzienne będą korzystać z prowadzonych zajęć. - informuje prezes Fundacji „Możesz Więcej” Marcin Agatowski - Począwszy od zajęć wyrównujących braki edukacyjne poprzez zajęcia rozwijające talenty dzieci i młodzieży z terenu miasta i na te zajęcia będziemy mogli zaprosić większą liczbę uczestników. Natomiast grupa główna, to tak jak mówiłem 30 dzieci z którymi będzie intensywna praca rozwojowa, pedagogiczna i wychowawcza. Kolejnym istotnym elementem projektu będzie wsparcie rodzin z terenu osiedla Wzgórze, a także z terenu całego miasta potrzebujących wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, prawnego i doradczego. Planujemy także działania profilaktyczne w szkołach, począwszy od profilaktyki uzależnień, poprzez działania antyprzemocowe. Zamierzamy stworzyć grupy wsparcia w zależności od potrzeb mieszkańców oraz problemów i zagrożeń zdiagnozowanych przez naszych pracowników. Ostatnim elementem, który również jest bardzo istotny jest telefon zaufania. Jest to całodobowa forma wsparcia.
W ramach Interdyscyplinarnego Programu Pomocy Rodzinie dla mieszkańców zaplanowano szereg zajęć z umiejętności miękkich np. trening asertywnych zachowań, warsztaty rozwoju osobistego, technik radzenia sobie ze stresem, podnoszenia własnej wartości, czy twórczego myślenia. W świetlicy środowiskowej dzieci będą mogły podszkolić się z podstawowych przedmiotów szkolnych, takich jak język angielski, informatyka, matematyka, język polski, ale także będą mogły rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach sportowo-rekreacyjnych, taneczno-muzycznych, fotograficznych, plastycznych czy modelarskich. W ramach działań świetlicy planowane są także wyjścia turystyczno-kulturalne oraz wsparcie psychologa. Świetlica środowiskowa zostanie w pełni wyposażona w niezbędne meble i sprzęt.